Нові правила працевлаштування у Польщі з жовтня 2016 року!!!Проект передали для публічних консультацій.
Міністерство сім’ї, праці та соціальної політики хоче змінити закони про працевлаштування іноземців. Проект закону внесе зміни в закон «про сприяння працевлаштування та управліннях ринку праці» та інших законів, що стосуються працевлаштування іноземців.
Нові правила працевлаштування у Польщі з жовтня 2016 року
Нові правила працевлаштування у Польщі з жовтня 2016 року
Проект передали для публічних консультацій, основною метою якого є реалізація положень так званого Указу про сезонних працівників. Планується, що закон вступить в силу в IV кв. 2016 року за винятком положень, що стосуються дозволів сезонних і короткострокових, вступ яких планується з 1 січня 2017 року. Термін на реалізацію Указу закінчується 30 вересня 2016 року.
На даний момент громадяни шести країн: України, Білорусії, Вірменії, Грузії, Молдови та Росії можуть отримакти в Польщі роботу в будь-якій галузі (в період до шести місяців протягом року) без необхідності отримання дозволу на роботу (zezwolenia na pracę).
Таке працевлаштування відбувається за спрощеною процедурою доступу до ринку праці, яка полягає в реєстрації заяви про намір доручити іноземцю виконання роботи (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), складене польським роботодавцем і зареєстроване в повітовому управлінні праці.
Протягом всього 2015 року було зареєстровано близько 800 тисяч заяв про намір працевлаштування іноземців. Заяви стосувалися в основному сфери: сільського господарства, лісового господарства, рибальства (35,4%), будівництва (13,5%), виробництва (11,53%), оптової та роздрібної торгівлі (4,54%), транспорту (3,0%), а також роботи в домашніх господарствах (1,9%).
Як повідомило Міністерство сім’ї, праці та соціальної політики, відомство відзначає, що останнім часом зазначалося ряд зловживань, пов’язаних з реєстрацією освядчення – все більша кількість заяв використовувалася не за призначенням. Тобто, заявник, отримавший робочу візу, їхав не в те місце праці, яке було зазначено в запрошенні. Також з польськими робочими візами, часто їдуть працювати нелегально у інші країни Шенгену.
Складені запрошення використовують часто для того, щоб отримати від іноземця матеріальну вигоду (продають), а значна частина іноземців, які користуються такими заявами, використовує їх лише для того, щоб отримати право в’їзду та перебування на території Польщі, потім в пошуках іншої роботи і інших джерел заробітку в Польщі або в інших країнах Шенгенської зони (віза дає право для 90-денного перебування в Шенгенській зоні).
Аналогічні зловживання відбуваються в питаннях дозволів на роботу. Чинне законодавство не дає підстав для відмови у видачі дозволу на роботу, навіть в тих випадках, коли обставини однозначно вказують на те, що дозвіл не буде мати зв’язку з фактично виконуваною роботою. З цієї причини необхідно введення додаткових правил, що стосуються дозволів на роботу.
Іноземці, які працюють сезонно і на короткий термін будуть зобов’язані мати дозвіл на роботу (запрошення від воєводи), – випливає з проекту закону. Замість існуючої спрощеної процедури, так званої oświadczeniowej будуть введені ще два додаткові типи дозволів на роботу – на сезонні роботи (видається на вісім місяців в календарному році) і короткострокові (на шість місяців). Видаватися вони будуть через старосту.
Слід мати на увазі, що так звана процедура oświadczeniowa грає дуже важливу роль, дозволяє польським підприємцям гнучко реагувати на кадрові нестачі, в сферах, в яких в Польщі важко знайти співробітників з мінімальними формальностями і витратами.
В рамках цієї процедури громадяни цих країн можуть працювати в Польщі протягом 6 місяців протягом 12 послідовних місяців без необхідності отримання дозволу на роботу.
Таким чином, загальне скасування цієї форми доступу для громадян шести країн на польському ринку праці на користь процедури дозволу на роботу викликає заперечення. Відповіддю на виявлені зловживання в наймі працівників з цих країн мають бути введені більш ефективні заходи з моніторингу працевлаштування